2013/10/26

WITCH OR BITCH

(ph. Karolina Wojciechowska / H&M hat, sh tee, sh skirt, H&M boots, my mom's necklace, H&M rings) 

Od czasu, kiedy "ujawniłam się" jako wegetarianka dostaję sporo pytań dotyczących mojej diety. Z tego powodu postanowiłam napisać o niej parę słów w dzisiejszym poście.

Po pierwsze - dlaczego zostałam wegetarianką? Odpowiedź jest całkiem prosta - z czysto etycznych względów. Ludzie kochają swoje pieski i kotki, a nie mają najmniejszego problemu z codzienną konsumpcją krówek i prosiaczków. W europejskiej kulturze (nie powołujcie się na Chiny, bo ja powołam się na Indie) jest zakodowane, że jedne zwierzęta mianujemy członkami naszych rodzin i traktujemy Azora, czy innego Mruczka jak naszego najlepszego przyjaciela, natomiast inne przeznaczamy na niedzielny rosół czy kotlet schabowy i zupełnie nam to nie przeszkadza. Nie kwestionujemy tego i nie zastanawiamy się jak bardzo nielogiczne, a zarazem okrutne jest takie myślenie. Oszukujemy nasze mózgi przekształcając małego, żółtego kurczaka z obciętym dziobem i miażdżonego żywcem w rozdrabniaczu w Chicken McNuggets. Sprytnie, nie? Bezmyślne i schizofreniczne. Właśnie dlatego zostałam wegetarianką.

Po drugie - czy dieta bezmięsna może być równie zdrowa, co ta pierwsza? Będę szczera - to nie Średniowiecze i jeżeli ktoś żyjący w XXI wieku naprawdę sądzi, że ludzki organizm nie jest w stanie funkcjonować bez mięsa, to albo jest bezmózgim idiotą, albo ma solidne braki w edukacji przy czym w większości przypadków skłaniałabym się ku wersji numer jeden. Nie uważam, że każdy kto ze smakiem zajada się kotletem schabowym zasługuje na ukrzyżowanie, ale twierdzenie, że człowiek nie jest w stanie przeżyć bez produktów odzwierzęcych woła o pomstę do Nieba (o ile oczywiście się w to Niebo wierzy)! A co do każdego, kto martwi się cierpieniem młodych marchewek, to tak-ukrzyżować (serio jesteś takim kretynem, czy tylko udajesz?)! Ale przejdźmy do konkretów. Dieta wegetariańska może być równie zdrowa co klasyczna, a nawet zdrowsza. Dlaczego?
1. Będąc wegetarianinem zdecydowanie trudniej jest o nadwagę czy otyłość.
2. Badania dowodzą, że wegetarianie są bardziej wytrzymali fizycznie, sprawniejsi i dłużej żyją.
3.Wegetariańskie jedzenie zawiera niewielką ilość/nie zawiera cholesterolu.
4. Dieta wegetariańska pomaga dbać o ekologię, ponieważ zwierzęta hodowlane wydalają odchody zawierające gaz cieplarniany oraz metan. Zboża służące za paszę dla zwierząt wystarczyłby na wyżywienie setek tysięcy ludzi, a ponad połowa (sic!) używanej na świecie wody, jest wykorzystywana przez przemysł mięsny.
5. W mięsie często znajdują się niebezpieczne dla zdrowia pestycydy, komórki rakowe i wirusy.
Mam mówić dalej?

Po trzecie - jak mądrze skomponować dietę wegetariańską? Oczywiście samo odstawienie mięsa nie wystarczy - źle realizowany wegetarianizm/weganizm może prowadzić do poważnych niedoborów żywieniowych. Warto więc zadbać o to, by w diecie znajdowały się orzechy, kiełki, ziarna, rośliny strączkowe, pełnoziarnisty chleb oraz świeże owoce i warzywa. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do dietetyka i wspólnie opracować dietę tak, aby zaspokajała ona wszystkie potrzeby naszego organizmu. Przepisów polecam szukać tu i tu. Enjoy your meals!

Żeby być na bieżąco, możecie śledzić mnie na moim facebook'owym fanpage'u oraz na lookbook'u.
Since the moment I revealed that I'm a vegetarian I have received lots of questions in e-mails about my diet. Wherefore I decided to explain everything in today's post.

Firstly - why I decided to become a vegetarian? The answer is quite simple - ethical reasons only. People absolutely love their cats and dogs, but have no problems with eating cows and piggies everyday. In European culture (please, don't tell me about China, 'cause I can tell you about India) is the belief, that some animals are our family members and best friends, but others are good only for being a broth, pork chop or sausage. We don't have any problems with that and don't even think how much illogical and cruel is this thinking. We fool our brains and transform little, yellow chick with cut beak to Chicken McNuggets. Cool, right? Thoughtless and schizophrenic. That's why I became a vegetarian.


Secondly - do meatless diet can be as healthy as 'normal' diet? I'll be honest - this is not the Middle Ages and if anybody who lives in XXI century really believes that the human body is not able to function without meat then either he or she must be a brainless idiot or has a big lacks of education. Of course I don't think that all people who eat meat are bad, but if somebody reckons that human body needs all this zoonotic products, that's a way to consider that this person must be just stupid. Back to the topic. Obviously vegetarian diet can be as healthy as any other, sometimes even healthier. Why?
1. If you are a vegetarian it's easier to maintain proper weight and avoid obesity.
2. Vegetarians are stronger physically, more efficient and living longer.
3. Vegetarian food contains a small amount / no cholesterol.
4. A vegetarian diet helps to care for the environment, because farm animals excrete feces containing greenhouse gas and methane. Moreover half of water which is used in the world is spent in the meat industry.
5.The meats often contain pesticides, cancer cells and viruses.

Thirdly - how to compose balanced vegetarian diet? It is really important to include in the meals: nuts, sprouts, grains, legumes, whole-grain breads and fresh fruits and vegetables. If you have any doubts, you should go to a nutritionist and jointly develop a diet so that it satisfied all the needs of your body. Here are some good recipes. Enjoy your meals!


If you want, you can follow me on my faceboook fanpage or on lookbook.

18 komentarzy:

Kamila Woźniak pisze...

Spódniczka świetna :D <3

Milex pisze...

uwielbiam Cie.

Ollyvia Laura Arnold pisze...
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
Ollyvia Laura Arnold pisze...

SUPER LOVE THE OUTFIT :)
love reading your blog, It's very refreshing and genuine and I really appreciate that :)
anyway, would you like to follow each other?

SOMETHING REAL SERIOUS

Rafał Ozy pisze...

no to się cieszę, że podwójnie udało mi się trafić w Twe gusta :) do szybkiego napisania!

PiotrowskaPaulina pisze...

bluzka i buty rewelacyjne ! :)

LariJo † pisze...

Ich liebe dein Outfit! Du bist so schön! <3

xx LariJo

Paola Lauretano pisze...

Wow... amazing pics, great location!!!!
Kissssss

sandy sandhu pisze...

Amazing pictures. Can we follow each other? Love
New Post Fashion Talks

Lost. pisze...

Jesteś genialna.

Hell Memories pisze...

Bardzo klimatyczne zdjęcia, świetne! :)
Mądrze napisałaś. Sama od pewnego czasu staram się unikać mięsa, a przynajmniej jem go w bardzo małych ilościach. Przydałoby się jednak wybrać do dietetyka c;

Marta Kozińska pisze...

zajebiście wyglądasz!!!! :O

Nonchalant Rebel pisze...

Lovely look!!

xx Mounia
www.nonchalantrebel.blogspot.com

Katie Frank pisze...

ojejku, wyglądasz ślicznie i uroczo <3
http://coeursdefoxes.blogspot.com/

Adelajda pisze...

heh, dzięki za skomplementowanie moich ścian ;p Zamierzam je przemalować na taki "klimatyczny" pomarańcz lub biel ;). Pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie|!

www.adelajdainsp.blogspot.com

Jeans Please! pisze...

genialne zdjęcia, podoba mi się kapelusz :)

M A Y A pisze...

Dziękuję ! Piękna spodnica :)

Inna pisze...

Gotic style but nice for you)